Home Vybíráme Vybíráme hydrofoil Vybíráme hydrofoil pro windsurfing

Vybíráme hydrofoil pro windsurfing

Jak vybrat a kde koupit hydrofoil pro windsurf nebo paddleboard

Vybíráme hydrofoil pro windsurfing

Windsurf hydrofoil je moderní směr windsurfingu. Poradíme jak a kde vybrat a koupit hydrofoil pro windsurfing. Starboard SUP a windsurf centrum (Paddleboard centrum Podolí) vám pomůže s výběrem hydrofoilu. Na foilech závodíme, máme tedy dost zkušeností k radám, jak vybrat hydrofoil.

Hydrofoil, zkráceně foil začíná vládnout světu windsurfingu a prosazuje se i v padleboardingu. Ve windsurfu se foil dostal tak daleko, že se stal novou olympijskou disciplínou. Olympijské hry  2024 se pojedou na monotypu STARBOARD IQ FOIL a oplachtění SEVERNE HYPERGLIDE.

V ČR jsme s foilem pro windsurfing začali v roce 2018, ale foil pro paddleboardy budeme v roce 2020 zkoušet poprvé. O zkušenosti se tedy podělíme později.

Foily lze rozdělit podle použití:

-        Wave SUP (pro ježdění na windsurfu, paddleboardu nebo s křídlem WING FOIL)

-        Freeride windsurf  (typy: Supercruiser, Freeride)

-        Race windsurf (typy: Olympic IQ Foil, Race foil, Race Plus, Race Pro)

-        Performance windsurf (typy:  GT, GT-R, GT-R plus)

Zde se budeme zabývat pouze foily, které jsou vhodné pro použití v ČR a to jak pro windsurf, tak pro paddleboard.

Jaký windsurfový plovák a oplachtění pro hydrofoil

Jako prvním třeba vědět, že pokud dáváte foil do běžného windsurfového plováku, ujistěte se, že má  kastlík typu ´´foil box´´. Foilový kastlík má stejný tvar jako běžný deep tuttle box, ale je dimenzován proti podélnému vylomení z plováku. Pokud se chcete věnovat foilu více, pak si hned pořiďte speciální foilový plovák. Plováky jsou zpravidla obdélníkového půdorysu. Lépe se na nich stojí, jízda je celkově příjemnější, než při použití windsurfového plováku.

Foilující začátník sáhne ideálně na největší plováky typu Starboard Foil Freeride nebo nějaký širší freeride windsurfový plovák opatřený foil boxem. Freestylisté si vyberou z řady Starboard Foil X a závodníci z plováků Race foilboard. Olympiáda 2024 se pojee na plováku Starboard IQ Foi 95.

Oplachtění stačí běžné freeridové. Pouze pro závody je lépe použít speciální foilovou plachtu, proti větru má lepší výkon, než běžné slalomové plachty.

Jaký foil vybrat pro windsurfový board

Foil musí být velice tuhý. Zkusili jsme i noname hezké, karbonové foily, ale byly měkké, vibrovaly a nejely dobře. Foily Starboard splňují tuhostní požadavky a to jak u karbonové, tak u ALU verze. Vlastně, rozdíl mezi karbonovu a ALU verzí hydrofoilu je v tuhosti neznatelná, hlavní rozdíl je tedy jen v materiálu mastu (nohy). ALU mast je při pohledu z boku širší a kapkovitý profil tvaru je hranatější, než u naprosto aerodynamicky dokonalého tvaru karbonové verze.

Výhodou Starboard foilů je variabilita. Jednotlivé komponenty jsou zaměnitelné, wave foil snadno přestrojíte třeba na závodní nebo paddleboardový foil. A naopak. Je to jako Lego pro dospělé.

Délka nohy pro windsurf je ideální v rozmezí 75-95cm. Kratší mast 75cm je vhodná pro začátečníky, později je lépe mít nohu 85 - 95cm. Během jízdy na windsurfu je v začátcích těžké udržet konstantní výšku letu, určitý prostor pro korigování výšky letu se ohromě hodí. Pokud se křídla dostanou blízko k hladině, celé zařízení ztratí vztlak a board se prosedne na hladinu. Proto je pro hydrofoil windsurfing je dobré nemít úplně krátký mast. Opačné pravidlo platí pro paddleboard, zde je kratší noha potřebná.

Pokud začínáte a chcete maximální progres a co největší bezpečí, je lepší začít s pomalejším foilem, což znamená větší přední křídlo s tlustším profilem, ideálně tvaru rejnoka o ploše 1100 -1700cm2. U Starboardu má takový foil název SUPERCRUISER. S tímto foilem levitujete již při velice malé rychlosti, stačí dosáhnout rychlosti okolo  10km/h a foilujete. Supercruiser reaguje velmi dobře a nenechá vás rozjet příliš rychle, je zábavný a obratný. Což v začátcích velice oceníte, protože některé návyky, které automaticky provádíte u klasického windsurfingu se při foilování provádí opačně nebo trochu jinak. A až pokročíte, je tento foil vhodný i na trochu freestyle. 360 obraty jsou na něm velice zábavné, na úzkých křídlech je takový manévr velice obtížný.

Úspěšně lze začít s foilem typu FREERIDE, který má velikost předního křídla 1100 cm2 . Tvar křídla má stále tlustší profil a generuje dostatek vztlaku  v menších rychlostech. Délka fuselage je 75cm. Ve srovnání se SUPERCRUISER je FREERIDE FOIL rychlejší a méně obratný.

Naučit se lze začít i na tzv. RACE foilu. U race foilu můžete volit přední křídlo v rozsahu 800 – 1000cm2, pro začátek použijte radši 1000 cm2. Race foil má delší  fuselage (95 -115cm), tedy vzdálenost předního a zadního křídla je větší a tedy je zde slušná větší předozadní stabilita. Pozor, budete jezdit již poměrně rychle. Ale stále budete mít nad jízdou kontrolu.

Nedoporučujeme začínat s foily na silný vítr, tedy s foily kategorie PERFORMANCE. Takové foily jsoi opatřena malými křídly, navíc v kombinaci s kratší fuselage. Takový foil je výborný pro zkušené jezdce. Ale začátečníkovi hrozí mnoho pádů i poškození plováku, v krajním případě i zranění. K levitaci na takovém foilu potřebujete již značnou rychlost, velice rychle a citlivě reaguje a i malý pohyb hlavou znamená změnu těžiště, takže pokud pohyby neprovádíte automaticky, velice rychle můžete vystřelit z vody jako raketa. A být s foilem ve vzduchu není, to co přejete, obzvláště, pokud jedete poprvé.

Hydrofoil pro paddleboard

Nejlépe hodí typ Supercruiser, avšak je třeba nasadit kratší nohu v délce okolo 65cm. Ostatní zůstane identické jako pro windsurf. V ČR budeme SUP foil zkoušet  v kombinaci s paddleboardem Starboard Hyper Nut 4in1. Zkratka napoví, že zde se jedná o 4 sporty v jednom. Paddleboarding, foil paddleboarding, windsurfing a foil windsurfing, to vše lze zažít na Hyper NUT 4in1.

 Na tomto plováku můžete sjíždět vlny v oceánu nebo příboji, zatímco na hladké vodě lze osadit windsurfovou plachtu, pak se z paddleboardu stává jako windsurfový foil.

Slovník:

Foil, hydrofoil = kompletní zařízení sestávající s předního a zadního křídla, fuselage a nohy

Front wing = přední křídlo

Rear wing = zadní křídlo

Fuselage = prvek spojující přední a zadní křídlo, v podstatě se jedná o trup letadla

Mast = noha, neboli svislý prvek spojující windsurfový plovák a fuselage s křídly