Home Vybíráme Vybíráme paddleboard

Vybíráme paddleboard - prodej paddleboardů

Jak vybrat paddleboard

Pomůžeme s výběrem výbavy pro paddleboarding. Kde koupit paddleboard? Zastavte se u nás. Paddleboard centrum Praha Podolí (Starboard SUP a windsurf centrum) provozuje půjčovnu paddleboardů v Praze a umožní vyzkoušet paddleboardy před zakoupením. U nás najdete vybavení pro nafukovací i pevné paddleboardy a vybavení pro paddleboardy s plachtou.

Jak vybrat paddleboard a pádlo je naprosto klíčovým bodem nejen ke spokojenosti SUPera, ale i pro výši investice. 

Výběr paddleboardu

Jako první je třeba si položit otázku, zdali paddleboard budete používat pouze jako příležitostné zpestření během dovolené nebo zdali se paddleboardingu chcete věnovat pravidelněji ve formě projížděk nebo výletů po jezerech, řekách nebo moři. Možná směřujete k fitness jízdám, expedicím anebo chcete zkusit nějaký závodu, kterých přibývá nejen v elitních kategoriích, ale i v kategoriích pro hobíky. Čím víc se paddleboardu hodláte věnovat, tím speciálnější typ si pro svoje ježdění vyberte.

Dospělí (muži i ženy)

Pokud se paddleboardům chcete věnovat  pravidelněji, pak jste u nás správně. V letech okolo roku 2010 jsme používali převážně plováky délek 290 -320 cm (9´6´´-10´5´´). Ale padleboardingu platí stejné pravidlo, jako pro lodě, tedy ´´délka jede´´. V současné době roste popularita delších boardů. Z naší letité zkušenosti doporučujeme začít Allroundovým plovákem délky alespoň 320cm (10´5´´) nebo lépe 340cm (11´2´´) a šířky 81 -84cm. Tyto SUP boardy hravě uvezou i člověka přes 110 kg, tedy nemusíte řešit,zdali SUP plovák je dost velký nebo ne.  Boardy pak jedou velice slušně po hladké vodě a v nafukovací verzi jsou výborné i pro jízdu po řece, kde občas potkáte i šlajsny. Kratší plováky nedoporučujeme ani pro lehčí jezdce, ani pro dámy. To z důvodu špatné směrové stability a horšího skluzu ve vodě. I stabilita v těžších podmínkách bude na kratším plováku také horší, protože budou chybět litry výtlaku pod nohami. Sportovní (touringové) a závodní SUP paddleboardy jsou vyráběny ve větších délkách a to obvykle 381 cm (12´6´´), resp. 426cm (14´´), přičem nejužší závodní SUP plováky se každý rok zužují a aktuálně nejužší jsou v šířce 52cm (20,5´´). Pozornost věnujte i tloušťce plováku. Platí, že čím níže stojíte, tím lepší stabilitu máte. Tedy levné a ´´tlusté´´ boardy jsou při stejné šířce vratké, zatímco tenčí paddleboard bude díky nižšímu těžišti jezdce výrazně stabilnější.

Děti a junioři

Pro děti na hraní lze výborně použít levnější boardy v délkách okolo 240 – 275cm (8´´-9´´). Ale pozor, na takovém plováku se dospělý nesveze, takže board má velice jednostranné využití. Pokud chcete s dítětem dělat výlety a počítáte s nájezdem větším něž několik set metrů, pak dítěti klidně pořiďte touringovou 12´6´´. Krátké plováky dětem nejedou a nevedou směr. Při jednom z výletů naší skupinky paddlerů a 8letého juniora, právě tento prcek přestoupil na závodní 14´´ plovák a svůj krátký plovák označil jako ´´šneka´´, na kterého již nevleze. Děti vůbec nemají problém se stabilitou, proto se nebojte jim dát užší board.

Výběr technologie plováku

Nafukovací Starboard SUP plováky mají nejpevnější dropstitch konstrukci. Takový plovák můžete přejet i traktorem a nic se mu nestane. Starboard je firmou, která si navrhuje i vlastní dropstitch materiál. Levnější SUP boardy jsou vyráběny fusion materiálu nižší gramáže, dražší plováky jsou vyráběny z fusion materiálu vyšší gramáže. Novinkou v roce 2020 je tzv. woven (tkaný) dropstitch, který má na vnitří stěně kontrukce tkanou vrstvu vláken, zatímco starší dropstitch měl knitted (pletený) droptstitch. Pletená vrstva je délkově roztažná, zatímco tkaná vstrva se délkově prakticky neroztahuje. Díky tkané vrstvě dropstitche je paddleboard pevnější, přitom lehčí. Nejdražší nafukovací verze Starboard Airline má na rozdíl od běžných nafukovacích boardů nejen téměř hladký povrch dna, ale má i patentovanou výztuhu na dně ve formě podélného předpjatého vlákna vedeného od boxu pro finu, až na špičku. Předpětí si může každý nastavit sám a tím určit i tuhost plováku.

Pevné SUP plováky jsou proti nafukovacím o něco dražší, ale také je na nich výrazně lepší svezení. Prostě, proto, že u nafukovacího plováku zatím není možná vyrobit konkávy, ostrou špičku a dokonalé hrany. Svezení na pevném boardu vždy předčí svezení na nafukovacím boardu a pevný board s trochou zkušeností můžete bez pošlození použít i pro sjezd lehčí řeky. Podle sledování vývoje na trhu předpokládáme, že pevný board se stane součástí výbavy mnoha paddlerů, především těch, kteří mají možnost skladovat board např. v garáži a i svůj nafukovací board převáží stále nafouknutý. Konstrukcí pevných boardů je celá řada, levnější jsou ze sklolaminátu,dražší z karbonového sendviče. Cenově velice slušné paddleboardy mají označení Waterline a jedná se o novinku roku 2020. Cena takového SUP plováku je velice blízko cenám nafukovacích boardů.

Výběr pádla

Pádlo ve značné, až rozhodující míře ovlivňuje pocit Vašeho svezení. Matematika a zemská přitažlivost jsou neúprosné. Pokud na 1km vzdálenosti uděláte asi 500 záběrů a rozdíl ve váze pádla bude 0,5 kg, pak na pouhém kilometru nevzpíráte navíc 250 kg hmoty. A rozdíl mezi nejlepším a nejhorším pádlem bude před 1kg, tedy hodnoty se ještě zdvojnásobí. A to nemluvíme o tom, že karbonový list a žerď mají výrazně lepší dynamiku, než hliníkové pádla s plastový listem. Proto u Starboardu hliníkové pádlo v nabídce ani nenajdete. Výběr zaměřte na tvar listu. Pro rekreační pádlování a sjíždění vln na moři je vhodnější allroundový tvar (typ Enduro), pro sportovnější nebo závodní pádlování zvolte užší a sportovní list (typ Lima). Velikost listu pro vodu vybírejte spíš menší, lepší a méně namávajé je jezdit s větší frekvencí při slabší síle záběru.. Naopak pro jízdu v peřejích nebo v příbojovém paddleboard surfingu sáhněte po listu o velikost až dvě větším, protože zde méně pádlujete a o list pádla se často potřebujete opřít nebo tzv. zavěsit.

Po výběru tvaru listu se zaměřte na technologii. Levnější varianty Starboard pádel mají trubku z hybrid carbonu (karbon smíchaný se skelnými vlákny) s tvrzeným plastovým listem nebo v dražší variantě s lepším sendvičovým listem. V neljepší variantě dostanete pádlo o váze neuvěřitelných 370 gramů, kdy žerď i list je ze 100% uhlíkového kompozitu. A věřte, že rozdíl ve Vaší rychlosti bude mezi jednotlivými kategoriemi pádel vždy zhruba o cca 7-10% a od low endových pádel klidně přes 30%!!!

Pokud máte vybrán typ pádla, zbývá vybrat, jestli chcete nastavitelné, tzv. 2pcs vario pádlo nebo 3pcs vario pádlo s odpojitelným listem. Pevné jeden nejlíp a je nejlehčí. Dvoudílné vario pádlo bude díky klipsně a zajížděcí trubce těžší o cca 70-100gramů. Zde si ale můžete si nastavit kratší nebo delší, tedy o pádlo se může střídat více lidí. 3 dílné pádlo je vhodné na přepravu, ale nárůst hmotnosti je opět o 70-100 gramů, navíc dole u listu, tedy těchto 70 gramů pocitově ucítíte nejvíc.

Vše můžete zkusit u nás.Provozujeme Paddleboard centrum Podolí nebo Starboard paddleboard a windsurf centrum