Home Top menu Aktuálně Foil wing - free wing

Foil wing - free wing

Křídlo pro paddleboard

Foil wing - free wing

Freewing neboli wing foil očima Patrika Hrdiny

Sestava: křídlo Ensis 4,5, board Starboard Hypernut 4in1 (106 litrů), foil Starboard Supercruiser 

Stejně jako u windsur foilu musím prohlásit - proč jsem zase tak dlouho čekal. Takže je to fantastické. Samozřejmě s foilem, ale je třeba začít bez foilu, ideálně na velkém paddleboardu. Tak se člověk naučí manipulaci s křídlem. Je to jednodušší, než kite nebo windsurf. Pozor, to neplatí pro foil, foil je vyšší dívčí, kde výhodu budou mít ti, ktreří již foilují na kite nebo windsurfu. Pak stačí pouze několik hodin a jezdíte.

Pokud umíte malinko manipulovat s drakem a zvládnete jízdu s finami, nastane čas zkusit foil.

Zde rady jak na to:

1) board zvolte větší, v mém připadě se velice osvědčil Starboard HyperNut 4in1. K mneším boardům se propracujeme.

2) velikost foilu alespoň 1700 cm2, použil jsem Starboard Supercruiser 1700

3) velikost wingu (křídla) alespoň 4,5 m2, spíše klidně 6 m2

Asi bych zvolil větší wing (křídlo). Velikost 4,5 je dobrá a stačí i ve slabším větru, jen je třeba board rozkopat a rozhoupat. Což bez zkušeností nejde. Takže větší křídlo(příště zkusím velikost 6,0 m2) zajistí více výkonu pro rozjetí. Jakmile se jezdec dostane do levitace, tak už velké křídlo není třeba, board ztratí odpor, zrychlí a tím si křídlo vytvoří vztlak a vše najednou funguje dokonale. Ubrat výkon lze velice snadno, nehrozí přeplachtění, jako u windsurfu nebo alespoń nepřijde tak brzy se sílícím větrem. Vše togo hovoří pro 6,0. 

Board Hypernut 4in1 byl OK, určitě bych nebral menší. Na rozjezd se littry pod nohama hodí. (Já 75 kg, board 106 litrů).

Foil o velikosti 1700 cm2 se mi zdál OK. Možná ve slabém větru bych zkusil pro zajímavost i 2000 cm2, ale nekuúpoval bych si ho. Naopak, časem budu chtít zkusit i menší křídla, protože velké křídlo přece jen nedovolí vyšší TOP SPEED. A rychlost mi časem bude chybět. Zatím ale ne, užil jsem si i tak.

Křídlo jsem zvolil po konzultaci Ensis. Ensis je švýcarské křídlo, na vývoji se podílí asi nejlepší freestyle windsurf i wing foil freestyle jezdec, Švýcar Balz Muller. To byla pro mne záruka kvality. A udělal jsem dobře, wing je nejen výborně zpracován, ale je také výkonný, stabilní a tuhý. Neprolamuje se uprostřed jako spousty jiných wingů, tedy nejen lépe letí, ale i lépe vypadá. Balení je malinké, vše přijde v malinkém batůžku. Stačí nafouknout, takže za zhruba minutu je hotovo. Drak si přiděláte leashem na zápěstí, board leashem za kotník. Pak můžete vyrazit. Pozor, v balení není pumpa, ale to jsem slyšel i u jiných značek. Upravil jsem šlahounek u pumpoy pro paddleboard.

Jak se rozjet s foilem:

V silnějším větru není problém, ale be slabším větru se musí rozjezdu pomoct. Mně zafungovalo toto:

- namířit prkno na zadoboční kurz

- několikrát prudce zapumnovat drakem

- jakmile se board pohne, tak k pumpingu přidat dřepy a tím rozkopat board

- levitace pak přijde brzy, pamatujte přenést váhu dopředu a vyostřit. Board tak hrozně rychle nabere rychlost a je z půlky vyhráno. Je třeba mít správnou pozici nohou. Na to přijdete rychle, Nedávejte si footstrapy, stejně nebude skákat. Takže strapless, je ideál.

Jízda rovně:

jet rovně zvládne mnoho lidí a to tak, že brzy. Problém nastane při obratu.

Jak udělat obrat:

Obrat jsem dělal jen po větru, proti větru popíšu, až se naučím. 

Nejdřív se rozjeďte radši rychleji, než pomaleji. Odpadněte na zadobočák nody stále v původní pozici. Přetočte draka do nového směru (vyměňte ruce), pak odpadněte na zaďák a namiřte na zadobočák na nový kurs. Teprve pak prohodťe nohy. A to tak, že zadní chodidlo je prakticky nad foil boxem. Tím budete mít stabilitu, ale přesné místo si vyzkoušejte. Každý plovák to může mít malinko jinde, je třeba si to osahat.

To je pro začátek vše. Dál se podělím, až budu mít najeto víc.

Určitě by pomohl elektro foil. Nebo zkuste vzít lano, 3 poběží po břehu a jeden bude na foilu. tak se člověk dokáže zvednout a zažít levitaci. Hodí se to, nejedete, ale letíte.

Super wing foiling přeje Patrik